Oktoobris sõlmisid Tartu Ülikool ja biotehnoloogiaettevõte Celvia CC koostöölepingu teadmussiirdedoktorantuuri õppekoha loomiseks. Celvia CC-s teadlasena töötav Sergio Vela Moreno uurib oma doktoritöös emakalimaskesta vähi prognoosimist ja diagnoosimist tehisaru abil.
Sergio Vela Moreno on oma eelnevate õpingute käigus õppinud enam tundma personaalmeditsiini ja bioinformaatika võimalusi. „Minu huvi valdkonna vastu on kasvanud oma uurimistööga seotud projektides osalemisega. Rinnavähki ja kopsu adenokartsinoomi uurides paelus mind iseäranis bioinformaatika rakendamine vähktõve võimalike diagnostiliste ja prognostiliste biomarkerite avastamiseks. Nende haiguste all kannatavatele inimestele võib minu uurimistöö olla kasulik, sest bioinformaatika võimalused aitavad saada parema ülevaate patsiendi seisundist ja valmistada ette kohandatud ravi iga juhtumi jaoks.“
Vela Moreno soovib oma doktoriõpingute ajal arendada prognoosivahendeid emakalimaskesta vähi varajaseks ennetamiseks ja diagnoosimiseks. „Selleks osalen kolmes projektis, milles kasutatakse kliinilisi andmeid ja võimalikult väheinvasiivsete meetodite, näiteks vedelbiopsia ja magnetresonantsuuringu abil kogutud andmeid. Soovin kasvatada oma teadmisi tehisarust ja vähktõvest, teha koostööd oma juhendajatega ning juhtida edukalt teadusprojekte.“
Vela Moreno selgitas, et tehisaru võib paljastada varjatud mustreid. „Hoolimata samast diagnoosist võivad kahe patsiendi vähiravitulemused olla väga erinevad, isegi kui kasvaja kuulub samasse molekulaarsesse alarühma. Selle taga on kasvajate heterogeensus: mõnel patsiendil võib olla operatsiooni järel suurem risk vähi taastekkeks, mõnel võib ravi toimida ja mõnel mitte. Tehisaru kasutamine võimaldab leida andmetest esialgu märkamatuks jäävaid mustreid ja täheldada patsientidevahelisi erinevusi.“ Nende mustrite põhjal püütakse täpselt prognoosida, milline võiks olla konkreetse patsiendi puhul parim võimalik ravi või määrata vähi taaspuhkemise riski põhjal patsiendi soovitatav ravisagedus.
Teadmussiirdedoktorantuur võimaldab Velal jätkata oma haridusteed ning uurida talle enim huvipakkuvat teemat ettevõttes, kus ta saab oma teadustööd vahetult rakendada ja näha selle mõju inimeste elukvaliteedile. Celvia CC-s töötamise ajal on Vela Moreno juba osalenud mitmes projektis, tänu millele on arstidel võimalik väheinvasiivsete meetoditega (nt InvisibleMi mikroobitestiga) varakult diagnoosida ja prognoosida haigusi ning parandada inimeste elukvaliteeti.
Sergio Vela Moreno doktoritöö „Development of Bioinformatic Methods to Improve Prognosis and Diagnosis of Endometrial Cancer“ juhendajad on bioinformaatika teadur Vijayachitra Modhukur ning reproduktiivse genoomika ja reproduktiivmeditsiini professor Andres Salumets.
Teadmussiirdedoktorantuur on ülikooli, partnerorganisatsiooni ja doktorandi vaheline koostöövorm, mis võimaldab suurendada teadustöö rakendatavust ja vastavust ühiskonna vajadusele ning doktorikraadiga töötajate osakaalu ettevõtetes ja asutustes. Rohkem teavet leiab ülikooli kodulehelt.